V tomto príspevku jednoduchým spôsobom vysvetlím základné pojmy prístrojovej lymfodrenáže.
Kto z nej môže profitovať, ako ju možno vykonávať aj doma a že nejde iba o liečbu celulitídy.
Náš profesionálny prístroj sa jednoducho používa a je cenovo veľmi dostupný. Môže Vám alebo Vašim blízkym pomôcť s problémami so žilovou nedostatočnosťou a lymfatickými problémami tým, že týmto problémom predchádzajú a zabraňujú ich zhoršovaniu.
Toto je ďalší dlhý príspevok, ale pokiaľ budete mať trpezlivosť si ho celý prečítať, môžem Vám zaručiť, že z toho budete mať úžitok Vy a Vaši blízki.
Začnime!
Mnoho ľudí si myslí, že prístrojová lymfodrenáž je vhodná iba na liečbu kožných nedokonalostí, ako je celulitída, pretože sa dosť často a zle prezentuje v rámci kozmetických a beauty salónov.
Zle! Lymfodrenáž je terapeutická technika, ktorá existuje už mnoho rokov. Nie je účinná iba pri liečbe nedokonalostí pleti, ako sa mylne veria. V dnešnej dobe ju lekári považujú za mimoriadne dôležitú pri liečbe a udržiavaní niektorých stavov postihujúcich žilový a lymfatický systém.
Hlavnými benefitmi, s ktorými sa bližšie zoznámime neskôr, je zníženie stagnácie žilového a lymfatického toku v ošetrovanej časti. Tým sa napríklad zmenšia opuchy končatín. Ďalšími dôležitými prínosmi sú jej vazodilatačné a antitrombotické pôsobenie.
V tomto príspevku preto nebudeme rozoberať, ako bojovať s celulitídou. Namiesto toho sa pokúsime zistiť, ako môže lymfodrenáž pomôcť tým, ktorí sa momentálne stretávajú so závažnejšími problémami. Stavy, o ktorých si za chvíľu povieme, spôsobujú silné bolesti a výrazné problémy pri chôdzi alebo pri pohybe, navyše aj estetické problémy (napr. opuchy).
Čo je to lymfodrenáž?
Ide o liečebnú metódu používanú v lekárstve. Terapeut alebo lekár vyvíja kompresiu na dolné a horné končatiny, podobne ako napríklad pri masáži. Obdobná technika sa môže vykonávať aj pomocou prístroja, ktorý vykonáva prerušované a sekvenčné nafukovanie aplikátorov (nohavíc, rukávov a pod.), ktoré sa „obopínajú“ okolo ošetrovaných častí tela. To všetko sa deje podľa špecifických pravidiel spojených so štúdiom patofyziológie tela a hlavných fyzikálnych zákonov.
Ciele terapie
Sú zamerané na zmiernenie problémov opuchnutých a boľavých nôh, opuchov, kŕčových žíl, vredov a pod. spôsobených problémami so žilovou nedostatočnosťou. Lymfodrenáž sa používa aj pri stavoch ovplyvňujúcich lymfatický systém, nazývaných lymfostáza, jedným z najznámejších lymfedémov.
Tento stav napríklad spôsobuje hromadenie tekutín a bielkovín v intersticiálnych priestoroch tkanív, čo vedie k opuchom a deformáciám nôh, ktoré nadobúdajú neestetický stĺpovitý tvar
Účelom lymfodrenáže je podporiť transport tekutín v tele, normalizovať žilový obeh, odstrániť lymfatické stázy a tým predchádzať súvisiacim stavom. V praxi lymfodrenáž nahrádza alebo podporuje prirodzený pohyb riečisk súvisiacich s žilovými alebo lymfatickými problémami, prípadne oboje súčasne. Vzhľadom na to, že vyššie uvedené riečisko putujú lymfatickými cievami a žilami po ceste z periférie končatiny k srdcu, správny operačný cyklus je DISTÁLNO-PROXIMÁLNY, čo je od periférie tela smerom k stredu tela.
Preto je zo všetkých metód lymfodrenáže jednou z najvhodnejších sekvenčných, ktorá nafukuje a vyfukuje jednotlivé komory od periférie postihnutej končatiny až po jej centrum. Táto akcia simuluje obehovú masáž a umožňuje vyprázdnenie prebytočných tekutín v končatine.
Ako vyzerá prístrojová terapia?
Využívajú sa špeciálne aplikátory (nohavice, návleky na ruky, brušné pásy atď.), ktoré obsahujú pneumokompresné komory, ktoré sa nafúknu a vygenerujú tak kontrolovaný tlak na príslušnej časti tela (končatiny a brucho). Parametre sa nastavujú a aktivujú pomocou prístroja, ktorý dodáva prúd vzduchu o správnom tlaku a nafukuje a vyfukuje rôzne komory prerušovane a postupne.
Hlavné terapeutické indikácie
Nižšie nájdete zoznam chorôb a stavov spojených s touto terapeutickou oblasťou.
- Lymfedém
- Hematom
- Drenáž paže po mastektómii
- Obnova svalového tonusu u imobilizovaných alebo invalidných pacientov (namiesto masáže)
- Liečba hematómu po operácii
- Paralýza končatín
- Postflebitický syndróm
- Venózna nedostatočnosť
- Posttrombotický syndróm
- Venózne stázy
- Anticelulitídne ošetrenie v počiatočnej fáze
- Ťažké nohy
- Pasívna kompresia pri žilových ochoreniach
- Rozšírený chronický žilový edém
- Lipedém
- Prevencia hlbokej žilovej trombózy
- Pacienti upútaní na lôžko
Ak máte Vy alebo Vaši blízki podobné problémy zistené v jednej alebo viacerých z týchto podmienok, odporúčam Vám pokračovať v čítaní tohto príspevku. Nepochybne to bude užitočné pre budúcnosť. O vhodnosti použitia prístroja je samozrejme nutné sa poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom.
Kontraindikácie
Tu je zoznam stavov a chorôb, pri ktorých je lepšie sa lymfodrenáži skutočne vyhnúť:
- Akútny žilový zápal
- DVT – hlboká žilová trombóza
- Zhubné novotvary
- Erysipelas (ruža)
- Akútny zápal kože
- Nepriechodnosť tepien
Teraz okamih sebapropagácie. Ak považujete tento príspevok za užitočný, zdieľajte ho so svojimi priateľmi a ľuďmi, ktorí ho môžu potrebovať. Budeme za to veľmi vďační.
Liečebné benefity
Bez toho, aby sme zachádzali príliš hlboko do vedy, je dôležité si uvedomiť, že správne používanie lymfodrenáže s profesionálnymi lekárskymi prístrojmi vedie k niekoľkým výhodám. Tie boli vedecky preukázané v priebehu rokov a nedávno prostredníctvom špecifickej štúdie vykonanej s naším I-Press.
Niektoré z hlavných zahŕňajú:
Na biochemickej úrovni endotelové bunky uvoľňujú látky, ktoré podporujú antitrombotické, dilatačné a profibrinolytické pôsobenie v ošetrovanej oblasti. Pohyb tekutín zvyšuje rýchlosť prietoku krvi (žilového a lymfatického) a znižuje stagnáciu a zadržiavacie procesy. Zvýšený intersticiálny tlak znižuje lymfatickú záťaž, lymfatický tok sa zvyšuje, čo viditeľne znižuje opuchy.
Stále k téme terapeutických prínosov Vám krátko popíšem nedávno zverejnenú a vykonanú klinickú štúdiu s naším prístrojom z radu I-Press. Jasne ukazuje skvelé výsledky, ktoré možno dosiahnuť pomocou domácej presoterapie.
KLINICKÁ ŠTÚDIA S I-PRESS 4
Toto je prvá štúdia na svete o použití domácej presoterapie/lymfodrenáže u hypomobilných pacientov s oslabujúcim edémom, publikovaná v roku 2018, ktorú uskutočnila Unità di Medicina Traslazionale dell’Ospedale Universitario di Ferrara (Univerzitná nemocnica vo Ferráre/Taliansko).
Pacienti trpeli hypomobilitou (obmedzená pohyblivosť kĺbov) v dôsledku:
- Neurologického ochorenia (roztrúsená skleróza)
- Ťažká obezita
- Ťažká artróza
Štúdia vykonaná na 50 pacientoch počas 30 dní zdôraznila:
- Zníženie obvodu v šiestich detekčných bodoch
- Redukcia hrúbky kože
- Zníženie objemu dolných končatín (edém sa nepohol!)
- Kĺbový rozsah pohybu v členku sa zlepšila
- Zlepšenie kvalita života pre všetkých pacientov, ktorí absolvovali domáci cyklus. Konkrétne pacienti vnímali lepšie fyzické funkcie, celkové zdravie a duševné zdravie
- Zníženie prítomnosti zápalových cytokínov (látky produkované v zápalovom stave). To možno považovať za marker, tzn. indikátor predpokladu na ochorenie alebo stav
Správny aplikačný tlak
Toto je stále veľmi diskutovaná téma, ale všeobecne platí, že okrem nutnosti riadiť sa radami nášho lekára je dobrým zvykom nastaviť prevádzkový tlak medzi štvrtinou a polovicou maximálneho výkonu. Je to preto, aby nedošlo k poškodeniu lymfatického systému, žíl alebo kapilár. Vyššie tlaky pôsobia už na svalové tkanivo a jedná sa o masáž a nie lymfodrenáž.
Dížka liečby
Ošetrenie sa pohybuje od 30 minút po obvykle nie viac ako dve hodiny. Celkový počet terapií sa môže značne líšiť v závislosti od typu a závažnosti stavu. Aby sme uviedli príklad, liečba u konkrétnych prípadov lymfedému trvá od minimálne 5 hodín do 15 hodín celkom. Denná frekvencia terapií je však zásadná pre dosiahnutie efektívnych výsledkov odvádzania tekutín a mala by byť podporená aj ďalšími zdravotnými pomôckami, ako je používanie elastických kompresných pančúch, bandáží a farmakologickej terapie.
Domáca lymfodrenáž
Sme takmer na konci tohto príspevku, ale toto je rozhodne najdôležitejšia časť.
Teraz urobíme niekoľko konkrétnych úvah o kľúčových aspektoch a výhodách, ktoré môžete dosiahnuť vykonávaním lymfodrenáže doma. Spoločne uvidíme vlastnosti, ktoré musia mať domáce zariadenia.
Domnievam sa, že treba zvážiť 3 dôležité faktory:
- Spoľahlivosť zariadenia
- Jednoduché použitie
- Cenová dostupnosť
Pokiaľ ide o prvý faktor, myslím, že je ľahké uhádnuť, čo tým myslím. Je nutné používať spoľahlivé a bezpečné zdravotnícke pomôcky. Aby ste sa uistili, že ste zvolili správne, musíte skontrolovať prítomnosť označenia CE. Poznať svojho dodávateľa a mať istotu, že predpredajná aj popredajná podpora je spoľahlivá a na vysokej úrovni.
Pri bode 2 sa jednoducho zamyslite nad tým, kto obvykle presoterapiu bude využívať. Rôznymi chorobami a problémami sú často postihnutí ľudia určitého veku, ktorí majú malú alebo žiadnu dôveru v technológiu alebo nemajú skúsenosti so zdravotníckymi
prostriedky. Našťastie sú komerčne dostupné profi prístroje na domácu terapiu, ktoré všetko robia automaticky. Všetko, čo musí pacient alebo asistujúci rodinný príslušník urobiť, je nastaviť dobu liečby a požadovanú úroveň tlaku, ktorá, ako bolo uvedené vyššie, musí byť hlboko pod maximálnou povolenou hodnotou. Akonáhle sú parametre nastavené, zariadenie sa postará o zvyšok.
Teraz viac ako inokedy sa bod 3 – cena, zdá najcitlivejšie. Niečo Vám poviem. Existujú vysoko profesionálne lymfodrenážne prístroje, ktoré stoja oveľa, oveľa menej ako polovicu tých, ktoré sú v súčasnosti na trhu.
Viem, na čo sa pýtate: “Áno, ale koľko presne, je to oveľa menej ako polovica?”
Dobré zariadenie, ktoré pokrýva všetky body, ktoré som spomenul vyššie, vychádza cez 20.000 Sk, rovnako ako náš I-Press s nohavicami. Viem, nie je to zadarmo, ale stojí to oveľa menej ako modely v minulosti. A predovšetkým sa rýchlo vráti, pokiaľ si odmyslíte priemernú cenu sedenia a čas strávený v špecializovanom centre.
Výhody domácej lymfodrenáže
Mohol by som tomu venovať celý príspevok, ale poviem vám len hlavné výhody:
Dôslednosť v terapii-okrem používania iných pomôcok je nevyhnutné túto terapiu vykonávať denne. Byť doma samozrejme znamená, že bude oveľa jednoduchšie terapiu dodržať.
Obtiažna chôdza-tu musíte myslieť iba na typ vyššie spomínaných problémov, vek pacientov a obtiažnosť dochádzania, najmä pri dlhých cestách. „Doma“ tento problém už neexistuje alebo je veľmi znížený.
Žiadne náklady na cestu-ne každý býva v centre mesta, a nie každý má špecializované centrum len pár kilometrov od domova. každý nemá prístup k autu alebo doprave a že cestovné výdavky sú dôležitou súčasťou, ktorú treba zohľadniť v celkovom rozpočte. Možnosť absolvovať domácu terapiu bez nutnosti cestovať je obrovské plus.
Všeobecná pohoda-ďalšou veľkou výhodou vlastníctva domáceho prístroja je, že ho možno použiť na výrazné zlepšenie nášho celkového zdravia. To je dosiahnuté prevenciou alebo zmiernením mnohých fyzických problémov, ktoré sťažujú naše bežné denné činnosti. Ste kancelársky pracovník a celý deň sedíte pri svojom stole? Ste predavačka na nohách od rána do večera? Máte nadváhu a nešportujete alebo dokonca len veľmi málo chodíte?
Jedno alebo niekoľko sedení Vám pomôže obnoviť správne odvádzanie telesných tekutín reaktiváciou celého krvného obehu. Odstránite všetky neduhy ako unavené a opuchnuté nohy, mravčenie spôsobené zlým krvným obehom atď.
Súkromie-možno sa Vám tento aspekt môže zdať trochu irelevantné, ale spomeňte si len na všetkých tých ľudí s pokročilým lymfedémom, ktorí majú nadváhu. Môžu sa cítiť extrémne nepohodlne, keď musia ísť von a podstúpiť terapiu vo verejnom prostredí. Liečiť sa v známom prostredí je najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob.
Na záver… som si istý, že teraz vidíte terapiu v inom svetle. To je teraz všetko! Bol som nápomocný? Ďakujem veľmi za prečítanie môjho príspevku. Ak si myslíte, že tento krátky sprievodca môže niekomu pomôcť naučiť sa trochu viac, zdieľajte ho prosím!